Kaimo parlamentas III Spausdinti El. paštas
20140411 kaimo parlamente trise Rokiškio rajono atstovai Kaimo parlamente Milda Ulevičienė (kairėje) ir Ričardas Žukauskas (dešinėje). Per vidurį - Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos pirmininkė Guoda Burokienė

2014 m. balandžio 11 d. Aleksandro Stulginskio universitete III rūmuose vyko Pirmasis Lietuvos kaimo parlamentas, organizuotas Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos kartu su Vietos veiklos grupių tinklu bei Aleksandro Stulginskio universitetu.


Į Pirmąjį Lietuvos kaimo parlamentą, kurio tiklsas - sutelkti Lietuvos kaimo balsą ir apsispręsti, kur link Lietuvos kaimas turi eiti, koks jis turi būti ir priimti rezoliuciją,  susirinko daugiau nei 100 žmonių - bendruomenių ir VVG, nacioanlinės ir vietos valdžios atstovų, kitų aktyvistų.

Konferencija prasidėjo Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės iš anksto įrašytu pasveikinimu, kuriame ji pasidžiaugė iniciatyva susiburti ir dėti pastangas pakeisti esamą situaciją kaime.

Pirmoje, oficialiojoje dalyje Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto direktorė daktarė Rasa Melnikienė skaitė pranešimą "Lietuvos kaimas. Koks jis?" Pranešime R. Melnikienė pastebėjo, kad nors statistiškai kaimo gyventojų išsilavinimas didėja, bet jauni žmonės beveik negrįžta į kaimiškąsias vietoves. Kaip priežastinį ryšį ji įvardijo ir kaimo verslų įvairovės trūkumą. Nors nuo 2007 metų jaunimo nedarbas ypač padidėjęs, bet R. Melnikienė pasidžiaugė, kad kaime įmonės bankrutuoja daug rečiau. Vis dėl to didžiausią įtaką nedarbui daro žemės ir kitų ūkio šakų modernizacija.

Goran Šoster, Partnerystės kaimiškoje teritorijoje (PRAPARE) vadovas pristatė Europos Sąjungos narėse veikiančius kaimo parlamentus pranešime "Europos kaimo judėjimai - varomoji kaimiškosios Europos jėga". G. Šostes pabrėžė, kad ES institucijose, visose sferose svarbus sprendimų priėmimo variklis - lobizmas. PREPARE - tai tinklas organizacijų, kurios stengiasi sukurti tiltus tarp valdžios ir žmonių. Kaimo parlamentas - viena iš tokių įtakų, kuri suteikia prioritetą žmonėms su vizija ir balsas, kuris ragina kartu išspręsti savo problemas. Kaip įtakingo, įtaką valdžios sprendimams darančio kaimo parlamento pavyzdį G. Šoster pateikė Švediją. Čia kas 2 metus į tokį susibūrimą susirenka per 1000 narių, kurie įvairiomis rezoliucijomis ir konkrečiais pasiūlymais padeda formuoti kaimo strategiją.

Programos LEADER ir Žemdirbių mokymo metodikos centro direktorė Lina Gumbrevičienė apžvelgė "Bendruomeniį indėlį, įgyvendinant kaimo plėtros programą 2007-2013 m. laikotarpiu". Pagrindiniai pranešimo skaičiai sako, kad jau dabar, dar nesibaigus strategijų pinigams, yra priimtos 3518 vietos projektų paraiškų už 344 mln. Lt. Jau įgyvendinta 1495 projektai. Sukurti 144 nauji verslai, ir įkurtos 205 naujos darbo vietos. Pateikti 156 jaunimo projektai, suremontuoti 583 bendruomenių centrai. 54 proc. visos paramos sumos teko kaimo bendruomenėms, 21 proc. - kitoms VšĮ. 69 proc. lėšų panaudoti infrastruktūriniams projektams įgyvendinti.

Pranešime "Kaimo bendruomenių organizacija - socialinių paslaugų teikėja" Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos pirmininkės pavaduotoja Reda Kneizevičienė apžvelgė dabartinę socialinių paslaugų teikimo situaciją kaime. Socialines paslaugas teikia 21 proc. apklaustų bendruomenių. 89 proc, tai daro nemokamai. Pagrindiniai tokių paslaugų gavėjai - senyvi žmonės, neįgalieji, probleminės ir daugiavaikės šeimos. Pasak R. Kneizevičienės, pagrindinės priežastys, kodėl bendruomenės neteikia minėtų paslaugų - tai informacijos, konsultantų, pasitikėjimo pačia bendruomene trūkumas.

"Iššūkiai Lietuvos kaimo vystymuisi darnumo link" pranešimo autorė Aleksandro Stulginskio universiteto prof. dr. Vladė Vitulskienė apžvelgė darnaus vystymosi tendencijas kaimo vietovėse. Ji teigė, kad darnus vystymasis turi patenkinti dabartinio laikmečio poreikius, nesukeldamas pavojaus būsimoms kartos. Darnaus vystymosi ašis - ekonominis augimas, socialinė pažanga ir aplinkos apsauga. Tokį darnumą gali užtikrinti gyvybingos bendruomenės, skurdo ir socialinės atskirties bei ekominės atskirties mažinimas.

Po pirmosios dalies Kaimo parlamento dalyviai rinkosi į 5 darbo grupes: "Bendruomeniškumas ir nūdiena", "Jaunimas, kaip jį išlaikyti kaime?", "Leader metodas 2014-2020 m. Kaimo plėtros programoje", "Socialinės paslaugos kaime", ir "Verslas kaime - problemos ir perspektyvos". Apibendrinę darbo grupėse rezultatus, grupių vadovai į rezoliucijos tekstą pasiūlė įtraukti naujų, diskusijose gimusių svarių argumentų.

Bendru sutarimu papildytas ir suredaguotas rezoliucijos tekstas suderinti bus išsiuntinėtas elektoriniu paštu visiems parlamento dalyviams. Patvirtinta rezoliucija bus pateikta valstybinėms institucijoms

Mildos Ulevičienės foto

20140411atidarymas Kaimo pralamentą atidarė tarmiškai dainavusios ir kalbėjusios apie kaimo išlikimą A. Stulginskio universiteto merginos
Goran Šoster pristato kaimo parlamentų naudą Europos Sąjungoje. 20140411goransoster
20140411auditorija Į kaimo parlamentą susirinko daugiau nei 100 bendraminčių
V. Vitunskienė pristato darnaus vystymosi kaime iššūkius 20140411vitunskiene
 

Kaimo aktualijos

Lėšų šaltinis verslui pradėti: išskirtinis palankumas smulkiam, socialiniam verslui ir jaunam verslininkui

Miškininkystės technologijos: kvietimo lėšų užteko visiems

Informcija apie mokėjimų terminus

NMA: avansai greičiau

Pasėlių draudimas kompensuojamas

Mokymai konsultacijos. Rugpjūčio mėn. grafikas

Miškų aplinkosauga. Parama nuo rugpjūčio 1 d.

Parama biodujų gamybai. Paramos paraiškos nuo rugpjūčio 1 d.

Sukčiai reikalauja mokesčio

Pienininkai sulauks išmokų

Paramos viešinimas.PAKEITIMAI

Statistika: aktualus vedlys apie įgyvendintus projektus

Pakoreguotas projektų grafikas

KPP. Startuoja investicijų priemonės į žemės ūkio valdas. Paskelbtos taisyklės. Paraiškos nuo gegužės 2 iki birželio 30 d.

KPP. Parama smulkiųjų bendradarbiavimui. Paraiškos nuo liepos 4 iki rugpjūčio 31 d.

KPP. "Parama smulkiems ūkiams". Paraiškos iki gegužės 31 d. Supaprastintas verslo planas.

Viešinkite paramą už plotus

Dirbtinai sukurtos sąlygos. Keičiasi metodika

Kompensuojamas draudimas

Susieta parama. Nauji išmokų dydžiai

Kompensacijos už grynaveislius gyvūnus

Paraiškos asbestiniams stogams keisti

Paraiškų rinkimo grafiko keitimai

Parama biodujų gamybai: dokumentai per vasarį

NMA konsultacijos svetainėje

Bitininkų projektų klaidos

Bitininkų paraiškų surinkimas

Įvertintos jaunųjų ūkininkų paraiškos

Galutinis mokėjimas - tik įregistravus statybą

Pareiškėjas atsakingas už informcijos apie pokyčius pranešimą

Iki gruodžio 14 d. paraiškos ūkio ir verslo plėtrai

Užbaigto projekto metinės ataskaitos -per ŽŪMIS

Renkamos paraiškos ekonominės veiklos plėtrai

Skaidrumui: Paramos administravimui – pasitikėjimo linija

Keitimai: Dėl PVM įstatymo pakeitimo

Svetainė: Parama - informacinėje sistemoje www.zumis.lt

Smulkiesiems: ES parama ūkių gyvybingumui skatinti

Pažanga: patvirtinta Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 m. programa

Priminimas: Svarbu nepamiršti įsipareigojimų

Kontrolė: Dirbtinai sukurtų sąlygų paramai gauti nustatymo metodika

Palengvinimas: Visuomenei skirtus projektus surasite žemėlapyje

Informacija: Dėl ilgalaikio menkaverčio turto draudimo


Pirkimai: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Projektą remia Lietuvos Respublika

 
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

ES komisija

Reklaminis skydelis